ଖାଇ ସାରି ଶୋଇ ପଡ଼ିଥିଲେ ପରିବାର, ଖବର ଆସିଲା ଯେ ସୁଷମା ଭଉଣୀ ଆଉ ନାହିଁ … ହାତ ଯୋଡି କାନ୍ଦି ପକେଇଲେ ବଡ଼ ଭାଇ

ବିଶେଷ

ମଙ୍ଗଳବାର ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୧ ଟାରେ ବିଶି ବଜାରରେ ପୋଲି କ୍ଲିନିକର ଉପରେ ତିଆରି ହୋଇ ଥିବା ଘରେ ଡଃ ଗୁଲସନ ରାୟ ଶର୍ମାଙ୍କର ପରିବାର ଶୋଇ ପଡ଼ି ଥିଲା । ଆଉ ସେତିକିବେଳେ ପରିବାରର ପରିଚିତ ମହେସର ଫୋନ ଆସିଲା । ଡଃ ରାୟ ହଡ଼ବଡେଇ ଉଠି ପଡିଲେ । ମହେଶ କହିଲା ଯେ ଏ କି ଖବର ଆସୁଛି ଯେ , ସୁଷମା ଭଉଣୀ ବିଷୟରେ । ଟିଭି ଖୋଲିବାରୁ ସବୁ ଚାନେଲ ରେ ଭାଜପା ର ମହିଳା ନେତ୍ରୀ ସୁଷମା ସ୍ୱରାଜ ଙ୍କର ସବୁ ଦିନ ପାଇଁ ନିରବ ହୋଇ ଯାଇ ଥିବାର ଖବର ଦେଉ ଥିଲା ।

ରାୟ ଏହି ଖବର ଉପରେ ଭରସା କରିବାକୁ ଚାହୁଁ ନ ଥିଲେ , ଆଉ ସେତେ ବେଳେକୁ ସହରର ବହୁତ ଲୋକ ସୁଷମା ଙ୍କର ଏହି ପୈତୃକ ଘରେ ଏକଜୁଟ ହୋଇ ସାରି ଥିଲେ । 15 ମିନିଟରେ ହିଁ ରାୟଙ୍କର ନିଜର ସ୍ତ୍ରୀ ଆଉ ସୁଷମା ଙ୍କର ରାକ୍ଷୀ ବନ୍ଧା ଭାଇ ରାଜସିଂହ ଙ୍କ ସହିତ ନିଜର କାରରେ ବସି ଦିଲ୍ଲୀ ପାଇଁ ବାହାରି ଗଲେ । ହାତ ଯୋଡି ଏତିକି ହିଁ କହିଲେ , ଆମେ ତୋ ନିଜେ ଜାଣି ନାହୁଁ ଏମିତି କଣ ହୋଇ ଗଲା । ଅଧା ରାତିରେ ପୁରା ସହରରେ ଖବର ବ୍ୟାପ୍ତ ହୋଇ ଯାଇ ଥିଲା ଯେ ଅମ୍ବାଲା ର ଝିଅ ସୁଷମା ଆଉ ନାହାନ୍ତି ।

ଷଷ୍ଠ ଶେଣୀରେ ହିଁ ଭାଷଣ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଛାୟୀ ଯାଇ ଥିଲେ : କମଲେସ

ସ୍କୁଲରେ ସୁଷମା ଙ୍କର ସହପାଠୀ ରହି ଥିବା କମଲେସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀରେ ସୁଷମା ଙ୍କ ସହିତ ଏସଡି ସ୍କୁଲରେ ପଢୁ ଥିଲେ , ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଥମ ଥର ଦୁଇଟି ଚୁଟି ବାନ୍ଧି ଥିବା ଏକ ନୂଆ ଝିଅ ନିଜ ଶ୍ରେଣୀରେ ଦେଖିଲି । ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲି ଯେ ସେ ରଜମାନ ବଜାର ସ୍କୁଲରୁ ପଞ୍ଚମ ପାସ କରି ଏଠାକୁ ଆସିଛି ସେ ବହୁତ ଚାଲାକ ଅଟେ । କିଛି ଦିନ ପରେ ସେ ଭାଷଣ ଦେବା ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଲାଗିଲା । ଯେତେବେଳେ ସେ କହୁ ଥିଲା ତୋ ଲୋକେ ଶୁଣିବାରେ ବିଭର ହୋଇ ଯାଉ ଥିଲେ । ନାଚ ଗୀତ ସହିତ ସମସ୍ତ କଲଚରଲ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଏବେ ତା ବିନା ସବୁ ଅଧୁରା ଥିଲା । ଆମର ଶାନ୍ତା ଭଉଣୀ (ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ) ସବୁବେଳେ ତାଙ୍କର ପିଠି ଥପୁଡି ଥିଲେ । ସୁଷମା ମା ଙ୍କର ପିଲା ଦିନେ ହିଁ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇ ଯାଇ ଥିଲା । ଆଉ ସେ ସେଇ ଦିନ ଠାରୁ ଆଇ ଅଜାଙ୍କ ସହିତ ରହୁ ଥିଲା । ସାନ ବୟସରେ ବି ସେ ତାଙ୍କର ଅଜା ଙ୍କର ବିଶି ବଜାର ପାଖରେ ଥିବା ଔଷଧ ଦୋକାନରେ ବସି ଯାଉ ଥିଲା ।

ଅମ୍ବାଲାର ହାଉସିଂ ବୋର୍ଡ ସୁଷମା ଭଉଣୀ ଙ୍କର ଦାନ, ନିଜେ ଲୋକଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଋଣ ଦେଇ ଘର ତିଆରି କରି ଥିଲେ :-

ରାଜସିଂହ କୁହନ୍ତି ଯେ ଭଉଣୀ ଯେବେ 1977 ରେ ରାଜନୀତି ରେ ଓହ୍ଲାଇଲେ ସେତେବେଳେ 25 ବର୍ଷର ଥିଲେ ଆଉ ପ୍ରଚାର ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ଲୋକେ ଝିଅ ନହେଲେ ଛୁଆ କହୁ ଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେ ଏତେ ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରେ ପ୍ରଚାର କଲେ ଯେ ଲୋକଙ୍କର ଦୁଃଖକୁ ସେ ନିଜର ଦୁଃଖ ବୋଲି ଭାବି ନେଉ ଥିଲେ । ଗରିବ ତଥା ଭିକାରୀ ଙ୍କୁ ବି ସେ ଝପି ଦେଇ ମିଶୁ ଥିଲେ । ପ୍ରଚାର ସମୟରେ ହିଁ ମୋର ତାଙ୍କ ସହିତ ସାକ୍ଷାତ ହୋଇ ଥିଲା । ଆଉ ଏହା ପରେ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧି ସେ ମୋ ଭଉଣୀ ହୋଇ ଥିଲେ । ଗତ 42 ବର୍ଷରେ ଏମିତି କେବେବି ହୋଇ ନାହିଁ କି ସେ ମୋତେ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧି ନାହାନ୍ତି । ଯୁଆଡେ ଥିଲେ ବି ସେ ରାକ୍ଷୀ ଦିନ ଅମ୍ବାଲା ନିହାତି ପହଞ୍ଚୁ ଥିଲେ ।

ଅମ୍ବାଲା ହାଉସିଂ ବୋର୍ଡ ତାଙ୍କରି ଦ୍ୱାରା ହିଁ ହୋଇଛି । ଯେତେବେଳେ ସେ ହାଉସିଂ ମିନିଷ୍ଟର ଥିଲେ ତୋ ଏଠାରେ କୋଲନୀ ପାସ କରାଇ ଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ଲୋକଙ୍କୁ 30-30 ଦେବାର ଥିଲା କିନ୍ତୁ ଭଉଣୀ ତାଙ୍କୁ 300-300 କରି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଋଣ କରି ଦେଲେ । ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଥର ବିଧାୟିକା ବନିବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ମନ୍ତ୍ରୀ ବନିବା ଯାଏଁ ସେ ମୋତେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପିଏ ଭାବରେ ରଖି ଥିଲେ । ମୁଁ ଭଉଣୀ ଠାରୁ କେବେବି ଦରମା ନେଇ ନାହିଁ । ଏବେ ଯେବେ ମୋଦି ଜି ଦ୍ଵିତୀୟ ଥର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କଲେ , ସେ ଦିନ ମୁଁ ମୋ ସୁଷମା ଭଉଣୀ ଙ୍କର ପାଖରେ ରହି ଥିଲି ।

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.