ସାବଧାନ ! ଚପଲ ପିନ୍ଧି ବାଇକ ଚଲେଇଲେ ବି କଟିବ ଚାଲାଣ, ଏହା ହେଉଛି ନିୟମ…

ସମାଚାର

ଦେଶ ସାରା 1 ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଠାରୁ ନୂଆ ମଟର ହ୍ବିକଲ ଏକ୍ଟ ( New motor Vehicle Act ) ଲାଗୁ କରି ଦିଆ ଯାଇଛି । ଏହା ପରେ ଦେଶ ସାରା ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ଉଲଂଘନ କରିବା ପରେ ଜୋରିମାନା ରୂପରେ ବହୁତ ମୋଟା ରକମ ନିଆ ଯାଉଛି । ନୂଆ ମଟର ଆଇନ ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ବିନା ଲାଇସେନ୍ସରେ ଗାଡି ଚଲେଇଲେ 5 ହଜାର ଟଙ୍କା ଚାଲାଣ କଟା ଯାଉଛି ।

କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଏହା ଜାଣି ବି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଯଦି ଆପଣ ଚପଲ ପିନ୍ଧି ବାହାନ ଚଳାନ୍ତି ତେବେ ତାହା ଅପରାଧ ଶ୍ରେଣୀରେ ଆସି ଥାଏ ?

ଏହି ନିୟମକୁ ଏବେ ବି କଡାକଡ଼ି ଭାବରେ ପାଳନ କରା ଯାଉ ନାହିଁ । ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଚପଲ ବା ସେଣ୍ଡେଲ ପିନ୍ଧି ଦୁଇ ଚକିଆ ବାହାନ ଚଲେଇଲେ ବାହାନ ଚାଳକକୁ ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡି ପାରେ । ଏହି ନିୟମ ଚାଳକକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ କରା ଯାଇଛି । ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଚପଲ ପିନ୍ଧି ଗୀୟର ଵାଲା ଦୁଇ ଚକିଆ ବାହାନ ଚଲେଇବାର ଅନୁମତି ନାହିଁ , କାହିଁକିନା ବିଭାଗ ର ମାନିବା କଥା ଯେ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଦୁର୍ଘଟଣା ର ସମ୍ଭାବନା ବଢି ଯାଇ ଥାଏ ।

ସୂତ୍ର ଅନୁସାରେ ସ୍ଲିପର ବା ଚପଲ ପିନ୍ଧି ଦୁଇ ଚକିଆ ବାହାନ ଚଳାଉ ଥିବାବେଳେ ଧରା ପଡି ଗଲେ ଆପଣଙ୍କୁ 1000 ଟଙ୍କାର ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡି ପାରେ । ଏହା ସହିତ ଯଦି ଆପଣ ଦ୍ଵିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଚପଲ ପିନ୍ଧି ବାଇକ ଚଳାଉ ଥିବାବେଳେ ଧରା ପଡନ୍ତି ତୋ ଆପଣଙ୍କୁ 15 ଦିନ ପାଇଁ ଜେଲ ଯାତ୍ରା କରିବା ପାଇଁ ବି ପଡି ପାରେ । ନୂଆ ମଟର ଆଇନ ଲାଗୁ ହେବା ପରେ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ଚପଲ ପିନ୍ଧି ଦୁଇ ଚକିଆ ବାହାନ ଚଳାଉ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଚାଲାଣ କଟା ଯାଇଛି। ନୂଆ ଟ୍ରାଫିକ ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବା ପରେ କୌଣସି ବି କାରଣରୁ ଲଗା ଯାଇ ଥିବା ଜୋରିମାନା ପାଖା ପାଖି 10 ଗୁଣ ଯାଏଁ ବଢ଼େଇ ଦିଆ ଯାଇଛି । ମଦ ପିଇ ବାହାନ ଚଳାଉ ଥିବାବେଳେ ଧରା ପଡିଲେ 10 000 ଟଙ୍କାର ଜୋରିମାନା ନିଆ ଯିବ । ଏହା ଛଡା ଯଦି କେହି ନାବାଳକ ଗାଡି ଚଳାଉ ଥିବାବେଳେ ଧରା ପଡେ ତେବେ ବାହାନ ମାଲିକ ଜେଲ ଯାଇ ପାରେ । ଏମିତି ଅନେକ କଡା ନିୟମ ସବୁ ଲାଗୁ ହୋଇ ଯାଇଛି ।

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.