ସାବଧାନ !! ଲଗାତାର 9 ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ବସି ରହିଲେ ଆପଣଙ୍କର ଜୀବନ ଛୋଟ ହୋଇ ପାରେ : ରିସର୍ଚ୍ଚ

ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା

ଯଦି ଆପଣ ଅଫିସରେ 9 ଘଣ୍ଟା କିମ୍ବା ତାଠାରୁ ଅଧିକ ସିଟିଙ୍ଗ ଜୋବ କରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ଘଣ୍ଟାଏ କମ୍ ହୋଇ ଯାଇପାରେ…ଆପଣ ଡେସ୍କ ଜୋବ କରନ୍ତି କି ? ଅନେକ ଥର କାମ କରୁଥିବା ବେଳେ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ବିତି ଯାଇ ଥାଏ କି ? ଆପଣ ମଝିରେ ମଝିରେ ଉଠି ଚଲା ବୁଲା କରନ୍ତି ନାହିଁ କି ? ସମୟ ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ କମର କିମ୍ବା ଆଣ୍ଠୁ ଗଣ୍ଠିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇ ଥାଏ ? ଯଦି ହଁ , ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ସାବଧାନ ହୋଇ ଯିବା ଉଚିତ ଅଟେ । ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କର ଜୋବ ପ୍ରୋଫାଇଲ ଓ ଜୀବନ ଶୈଳୀ ରେ ଟିକେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ନେଇ ଆସନ୍ତୁ । କଥା ଏହା ଯେ , ଯେତେବେଳେ ଆମର ଶରୀର ଏକ୍ଟିଭ ରହି ନ ଥାଏ ତୋ ଅସମୟରେ ହେଉଥିବା ମୃତ୍ୟୁର ବିପଦ ବହୁତ ବଢି ଯାଇ ଥାଏ ।ଦି ହିନ୍ଦୁରେ ପ୍ରକାଶିତ ବ୍ରିଟିଶ ମେଡ଼ିକାଲ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ (BMJ) ର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଯେଉଁମାନେ 9 ଘଣ୍ଟା କିମ୍ବା ତାଠାରୁ ଅଧିକ ଘଣ୍ଟା ବସିକରି କାମ କରି ଥାନ୍ତି ତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୃତ୍ୟୁର ବିପଦ ବହୁତ ବଢି ଯାଇ ଥାଏ । WHO ଅନୁସାରେ , 18 ରୁ 64 ବର୍ଷର ମଧ୍ୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରତି ସପ୍ତାହରେ ପାଖା ପାଖି 150 ମିନିଟ ଅଳ୍ପ ପରିଶ୍ରମ ଓ 75 ମିନିଟ ଯାଏଁ ଅଧିକ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ।ନରୱେର ଔସ୍ଲୋ ରେ Orwegian School of Sport Sciences ର ପ୍ରଫେସର ଉଲ୍ଫ ଏକେଲୁଣ୍ଡ ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ରିସର୍ଚ୍ଚ ର ଏକ ଟିମ୍ ଫିଜିକାଲ ଏକଟିଭିଟି ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଅନ୍ୟ ସ୍ଟଡିଜ୍ ର ତୁଳନାତ୍ମକ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ଏହି କଥାର ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ନିଦର ସମୟକୁ ଛାଡି ଯଦି ଆପଣ 9 ଘଣ୍ଟା କିମ୍ବା ତାଠାରୁ ଅଧିକ ଘଣ୍ଟା ଯାଏଁ ବସି ରହି ଥାନ୍ତି କିମ୍ବା ଗୋଟିଏ ମୁଦ୍ରାରେ ରହି ଥାନ୍ତି ତୋ ମୃତ୍ୟୁର ବିପଦ ବହୁତ ବଢି ଯାଇ ପାରେ , ମାନେ ଆପଣଙ୍କ ର ଜୀବନର ଘଣ୍ଟା କମ୍ ହୋଇ ଯାଇ ଥାଏ ।

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.